Nebo také návrat 70. let minulého století je tady! Opět se do módy dostává takzvané „uzlování“ nebo také „drhání“ – čili splétání provázků pomocí uzlů.
Možná si pamatujete babičku nebo maminku, jak doma vyráběla třeba závěs na květináče nebo populární síťovku, která se právě v 70.letech těšila skutečně velké oblibě.
Stejně tak jako bužírková pomlázka – svého času velmi oblíbený doplněk koledníků. To vše bylo a znovu je Macramé.
Původně se tato technika používala jako ukončení tkaní – nejčastěji koberců nebo silnějších látek, aby se zabránilo jejich roztřepení.
Název Macramé je odvozen od arabských koberců zakončených třásněmi, kterým se dodnes říká stejně.
Jak Macramé vznikalo
První dochované písemné zmínky o používání Macramé jsou ze 13 století.
Do Evropy uzlování přivezli námořníci v průběhu 14. a 15 století, kteří si splétáním uzlíků krátili dlouhý čas na moři.
Pokud umíte vázat námořnické uzly lehce se stanete mistrem Macramé techniky.
Velký boom pro Macramé nastal v 19. století a pak znovu v 70. letech století uplynulého. Začaly se využívat nové materiály a spolu s nimi také nové způsoby využití výrobků z Macramé.
Retro styl
Zdá se, že zájem o retro styl vyvolal další vlnu obliby Macramé, tentokrát obohacenou o umělecké provedení výrobku s důrazem na design a způsob provedení.
Zejména v kombinaci s korálky, kameny a dalšími materiály.
Velmi záleží na tom s jakým materiálem pracujete.
Využívá se zejména kvalitní příze, režné nitě, šňůry z bavlny a konopí. Do módy se stále více dostává obliba různých doplňků z kůže a z čistého hedvábí.
Také se neobejdete bez dřívek, korálků, kamenů, semínek a dalších doplňků.
Skutečně záleží jen na zručnosti a fantazii – Z Macramé můžete mít závěs na květinu, kabelku, tašku, vodítko pro psa, opasek, peněženku ale také závěs, vestu nebo krásné šperky- náramek, přívěsek, náhrdelník a podobně. Záleží jen na vaší fantazii.